Dilgėlinė

Prof. Rūta Dubakiene

Dilgėlinė yra liga, kuri pasireiškia bėrimais niežtinčiomis pūkšlėmis, trunkančiomis iki kelių valandų ar net iki 24 valandų.Dilgėlinė yra alerginė ir nealerginė.Alerginė dilgėlinė esti IgE sąlygota ir ne IgE sąlygota. Pagal ligos trukmę dilgėlinė esti ūminė ir lėtinė.Ūminė dilgėlinė trunka iki 6 savaičių , o lėtinė  – virš 6 savaičių.

Priežastys, sukeliančios dilgėlinę yra įvairios.Alerginę dilgėlinę sukelia įvairūs alergenai: vaistų, maisto, inhaliacinių alergenų, kontaktinių alergenų, vabzdžių alergenų, kirmėlių, parazitų, grybelių alergenų, virusinės (hepatito B, hepatito C), bakterinės infekcijos (H.pylori);.Nealerginę dilgėlinę sukelia įvairūs fiziniai veiksniai ir histamino liberatoriai. Pagal priežastis dilgėlinės yra klasifikuojamos sekančiai:

Fizinė dilgėlinė

Mechanogeninė:

  • dermografinė
  • spaudimo;
  • vibracinė.

Termogeninė:

  • šalčio
  • karščio
  • cholinerginė.

Elektromagnetinė:

  • saulės.

Fizinio krūvio.

Akvageninė

Nealerginė, (sukelta vaistų, maisto ir jo priedų, toksin

Lėtinė dilgėlinė, dažnai pasireiškia dėl pagrindinio susirgimo,todėl reikia tirti ar dilgėlinę nesukėlė nėra tokios ligos: sisteminė raudonoji vilkligė

Juvenilinis reumatoidinis artritas

Autoimuninis hepatitas

Seruminė liga

Krioglobulinemija

Skydliaukės patologija (pvz., autoimuninis tiroiditas)

Mastocitozė

Infekcijos

Piktybiniai navikai

  • Limfomos
  • Daugybinė mielioma
  • Plaučių vėžys
  • Žarnyno vėžys

Lėtinė dilgėlinė gali būti  idiopatinė- iki 80 procentų atvejų.

Autoimuninė

Urtikarinis vaskulitas

Klinika ir diagnostika

Ūminei dilgėlinei diagnozuoti jokių tyrimų nereikia atlikti.Ji diagnozuojama remiantis

anamneze,ligos trukme, pūkšlių kaita ,niežuliu be odos pažeidimo, kartais esančia angioedema,kuri dažniausiai neniežti.Svarbu išsiaiškinti ligos etiologiją, aiškinamasi ryšys su profesija, galima atopija šeimoje ar giminėje,r yšys su menstruaciniu ciklu., vartojami vaistai.

Lėtinės dilgėlinės atveju tenka atlikti papildomus tyrimus.Sergant lėtine idiopatine dilgėline(LID), atliekami šie tyrimai:

visapusiškas kraujo tyrimas, ENG, kepenų fermentų nustatymas.

Kiti tyrimai atliekami tikslingai, tik įtarus patologiją (pvz., rūkaliui reikėtų atlikti plaučių rentgenogramą, įtarus opaligę ar erozinį gastritą – gastrofibroskopiją, ištiriant dėl H.pylori infekcijos; įtarus skydliaukės patologiją – skydliaukės hormonų tyrimai, echoskopija; įtarus vaskulitą – ANA, odos biopsija ir t.t.).

Papildomi tyrimai atliekami tik esant reikalui ir juos atlieka specialistas – alergologas ir klinikinis imunologas.Tai:

Alerginiai odos dūrio mėginiai.

Bendrojo IgE ir specifinių IgE kraujo serume nustatymas.

Komplemento sistemos tyrimas

/Šalčio mėginys

.

Gydymas

Ūminė dilgėlinė gydoma pirmiausiia  pašalinus įtariamą alergeną ir skiriant antihistamininių vaistų.Įprastinis gydymas  yra antrosios kartos histamininiais vaistais:loratadinu,cetirizinu, ebastinu ar jų naujaisiais derivatais..Esant trumpiems ūminės dilgėlinės simptomams galima taikyti pirmosios kartos antihistamininius neturinčius sedatyvinio poveikio ,pvz,fenkarolą..

Lėtinės dilgėlinės gydymas yra varginantis, nes tol kol  nesurasime ir neišgydysime pagrindinio susirgimo,gydymo efekto negausime.be antihistaminių vaistų dažnai skiriama antidepresantų ar net gliukokortokosteroidų.Rekomenduojama nakčiai skirti pirmosios kartos antihistamininių vaistų ,turinčių sedatyvinį poveikį.Autoimuninės dilgėlinės gydymui neapsieinama be steroidų.