Alerginis rinitas

Alerginis rinitas šiuo metu yra dažniausias alerginis susirgimas. Stebimas spartus sergamumo jo augimasPirma – tai nosies gleivinės paburkimas, kuris sutrikdo kvėpavimą per nosį. Dažnai asmuo kvėpuoja per burną, ypač naktį. Oras tuomet į bronchus patenka nesudrėkintas ir nesušildytas.

  • Antra – gleivėta ir skysta sekrecija iš nosies, kartais labai gausi. Tenka naudoti daug nosinių.
  • Trečia – čiaudėjimas, kartais 10 – 20 kartų iš eilės. Išburkus nosies gleivinei yra dirginamos nervų galūnėlės ir sukeliamas labai greitas ir staigus oro išmetimas iš nosies.

Šalia šių simptomų kartais gali būti niežėjimas nosies viduje. Dėl to asmuo trina nosį. Niežėjimas gali atsirasti gomuryje, ryklėje, ausyse. Dažnai niežti ir akis, jos parausta ašaroja.

Sezoninis alerginis rinitas. Žinomas kaip polinozė (šienligė). Tačiau nereikėtų suprasti, kad jį sukelia šienas. Medžių, žolių žiedadulkės yra šio rinito priežastys. Sloga, dažniausiai su akių niežėjimu ir paraudimu, atsiranda pradėjus žydėti medžiams ar žolėms. Ligos požymiai sustiprėja išvykus iš namų į gamtą. Nukritus lapams ir prasidėjus šaltiems orams pasveikstama.

Nuolatinis alerginis rinitas. Sergama pastoviai, ištisus metus. Sloga gali tumpam praeiti, kaip taisyklė tampa silpnesnė vasarą ir žiemą. Asmenys dažnai pastebi, kad slogą sukelia dulkės, kai valo butą ar kloja lovą. Slogos priežastis yra mikroskopinės erkutės, esančios dulkėse. Kita nuolatinio alerginio rinito priežastis yra įvairūs grybeliai, kurių sporų gausu atmosferos ore, dirvos paviršiuje, šiltnamiuose ir kitur. Drėgnuose butuose su apipelijusiomis sienomis yra gausu grybelių sporų, kurios dažnai alergizuoja čia gyvenančius.

Labai dažnai alerginio rinito priežastimi yra įvairūs naminiai gyvūnai – dažniausiai katės ir šunys.

Nealerginis rinitas. Dalis žmonių serga rinitais, kurių priežasčių, tiriant su alergenais, nenustatoma. Tuomet galima manyti, kad slogą sukelia įvairūs nosies gleivinės dirgikliai, pvz. tabakas, cheminės medžiagos. Be to, pastebėta, kad staigi temperatūros kaita, šaltas oras, karšti ar šalti gėrimai, prieskoniai gali sukelti slogą, kuri vadinama vazomotorine. Kita nealerginio rinito rūšis yra sukeliama kai kurių vaistų. Ilgai vartojant nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančius vaistus, kaip naftiziną, otriviną, tiziną ir kt., išprovokuojamas stiprus nosies gleivinės paburkimas su ilgalaike sloga.

Nosies polipai. Nosies gleivinės lokalūs dariniai su įvairių ląstelių pagausėjimu ir audinių paburkimu. Asmeniui sutrinka kvėpavimas per nosį. Esant alerginiam rinitui polipai vystosi retai, apie 5% atvejų. Dažniausiai nosies polipai vystosi, kai yra aspirino ir salicilinės rūgšties netoleravimas. Kartu gali vystytis ir bronchinė astma, pasireiškianti dusulio priepuoliais.

Infekcinis rinosinusitas. Asmuo gali sirgti ilgai. Klinikinių infekcijos požymių gali nebūti. Dažnai sergantis galvoja, kad yra alerginis rinitas.

 

rinitas

Alerginis rinitas paliečia raudona spalva pažymėtas vietas