Šeimos gydytojui apie alergijos diagnostiką

Prof. Rūta Dubakienė

Šeimos gydytojo  darbas tampa vis sunkesnis, nes  kai kurios  ligos užima svarbią vietą kitų ligų tarpe. Alerginės ligos –vienos dažniausių bendrosios praktikos gydytojo darbe, todėl neretai kelia diagnostikos ir gydymo problemų.

Dažnai ligoniai, susidūrę su šia liga, pavėluotai kreipiasi į gydytojus. Šeimos gydytojui  tenka išties sunkus darbas – alerginės ligos atpažinimas ir diferencinė alerginių ligų diagnostika. Alerginės ligos  – pakankamai sudėtinga problema, nes pažeidžiamos kelios  organizmo sistemos:  odos, virškinimo kvėpavimo ir kt.. Alerginiai susirgimai yra panašūs į kitus: infekcinius, jungiamojo audinio ir kitus susirgimus.

Svarbiausia nustatyti  tikslią alergijos priežastį (t.y.alergeną), kad galėtume tinkamai patarti savo ligoniui ir teisingai jį gydyti. Alergija nustatoma apklausus ligonį. Kartais ir pats ligonis įtaria alergeną – ligos priežastį. Apžiūrint ligonį, matomi išoriniai alerginės ligos požymiai. Pagal juos aprašoma alerginės ligos forma. Įtarus  alergeną, jis nustatomas atliekant  vadinamuosius alerginius odos mėginius. Tai atlieka specialistas – alergologas ir klinikinis imunologas. Specifinius alergenui antikūnus galima nustatyti ir kraujo serume. Tam įvairia aparatūra bei reagentais atliekami laboratoriniai imunologiniai tyrimai. Palengvinant šeimos gydytojo darbą, yra sukurtas naujas alerginiu ligų diagnostikos būdas in vitro. Šiandien gydytojai jau gali pasiūlyti pacientui ir jam pačiam priimtinesnį būdą ištirti alergenus. Tai specifinių tam tikram alergenui IgE antikūnų  tyrimas

Visiškai naujas ir labai greitas alerginių ligų nustatymo būdas – Immuno CAP Rapid  testas, kai iš kraujo lašo galima per 15 minučių nustatyti specifinius IgE antikūnus net prieš 10 labiausiai paplitusių alergenų ( žr. pav.) Esant teigiamai reakcijai stebima rausva juostele ties konkretaus alergeno atžyma.

ImmunoCAP

Šis metodas taikytinas kasdieniniame šeimos gydytojo darbe, nes įgalina greitai surasti įtariamus alergenus: buitinius, žiedadulkių, maisto. ImmunoCAP Rapid yra kokybinis in vitro tyrimas, nustatantis alergenui specifinius IgE antikūnus žmogaus kraujyje. Jį siūloma taikyti, kaip in vitro diagnostikos priemonę IgE sąlygotų alerginėms ligoms palyginimui su klinikiniais tyrimais. Reiktų atminti, kad šiuo tyrimu aptinkami antikūnai, tačiau diagnozei pagrįsti būtina ligos klinika. Atlikus šį tyrimą ir aptikus specifinius IgE antikūnus to pakanka, tačiau diagnozės pagrindimui verta nusiųsti konsultacijai alergologui ir klinikiniam imunologui, kuris ją patikslintų.