Žiedadulkės

Žydintys augalai gamina milžinišką kiekį žiedadulkių. Pavyzdžiui, vienas ambrozijos augalas išskiria iki bilijono, rugio varpa – daugiau kaip 4,2 milijono, kanapė – apie 300 tūkstančių žiedadulkių. Žiedadulkės labai mažos ir lengvos (nuo 5 iki 40 mikronų), jas vėjas gali nunešti labai toli. „Rekordininkėmis“ galima pavadinti buko žiedadulkes, kurios nuskrenda iki 5 400 kilometrų. Specialiais tyrimais nustatyta, kad beržo žiedadulkės iš Skandinavijos gali būti nuneštos net iki Viduržemio jūros pakrantės. Žiedadulkių alergenams jautrūs žmonės, įkvėpę oro, kuriame yra žiedadulkių, gali susirgti polinoze. Polinozė – tai žiedadulkių sukelta alergija, pasireiškianti sloga, kosuliu, akių gleivinės uždegimu – konjunktyvitu. Polinoze sergama įvairiu metų laiku – ne tik pavasarį, vasarą, bet ir rudeniop, priklausomai nuo to, kokiems augalams žmogus jautrus.

Kaip apsaugoti namus nuo žiedadulkių?

Žiedadulkėms sklandant ore, žmonėms, sergantiems šienlige, nėra ramybės net savo namuose. Kai kurių žiedadulkių dydis yra tik 13 mikrometrų, jos lenda visur – į patalynę, drabužius, kilimus, baldų apmušalus. Išsivysto tipiniai simptomai – niežti ir ašaroja akys, atsiranda sloga, pasidaro sunku kvėpuoti, apima mieguistumas. Bet su tuo nebūtina taikytis. Pateikiame patarimus, kaip apsaugoti namus nuo žiedadulkių.

  • Žiedadulkių blokavimas

Apsauginis “tesa” žiedadulkių tinklelis neįleidžia žiedadulkių į kambarį. Šis naujausias išradimas su lipnia juosta blokuoja 87 procentus mažiausių žiedadulkių, ir žymiai daugiau stambių žiedadulkių. Šis žiedadulkių tinklelis pagamintas iš specialaus, orą ir šviesą praleidžiančio audinio. Jis buvo išbandytas ir sertifikuotas Vokietijos žiedadulkių informaciniame centre (PID). Išvada buvo tokia, kad per langą žiedadulkės nepatenka, arba patenka labai mažai. Dabar žmonės, sergantys šienlige, gali vėdinti namus ir net miegoti atsidarę langus. Be to, nėra jokio šalutinio poveikio. Be to, šviesųjį žiedadulkių tinklelį labai paprasta naudoti. Jį galima sukarpyti pagal reikiamus dydžius ir pritvirtinti prie lango su “Klettband”. Kiti privalumai – jį paprasta valyti ir bus galima ilgai naudoti. Daugiau informacijos: www.tesa.com.

Specialisto nuomonė

Tinklelio nuo žiedadulkių naudojimo instrukcija (39MB)

Kur įsigyti?

  • Namų įrengimas

Kilimai ir kiliminiai takeliai yra tikri žiedadulkių spąstai. Geriau reikėtų įrengti medines grindis, iškloti parketą, kamštinę ar vinilinę dangą. Nuolatinis valymas drėgnu skuduru taip pat sumažina žiedadulkių kiekį. Taip pat vietoje baldų, aptrauktų gobelenu, geriau tinka mediniai ir odiniai baldai. Vietoje užuolaidų kabinkite žaliuzes, kurias galima nuvalyti drėgnu skuduru.

Filtrai

Jei sergate šienlige, siurbimą dulkių siurbliu ramia sąžine galite perduoti kitam šeimos nariui, kuris neserga šia alergija. Dulkių filtrus ir maišelius reikia keisti kas dvi savaites.

  • Minimalizmas

Lentynose, kuriose gausu įvairių niekučių, kaupiasi dulkės, ir žinoma, žiedadulkės. Mažiau yra daugiau – kalbama apie jūsų sveikatą.

  • Skalbimas

Nedžiovinkite skalbinių lauke. Žiedadulkės prikimba prie skalbinių ir lengvai patenka į namus.

  • Plaukai

Daug žiedadulkių kaupiasi plaukuose. Prieš einant miegoti, gerai iššukuokite plaukus, o geriausia – išplaukite. Tada žiedadulkės nepateks į jūsų lovą.

  • Drabužiai

Žiedadulkės kaupiasi ant visų lauko drabužių. Drabužius keiskite kiekvieną dieną. Persirengdami, stenkitės, kad drabužiai neliestų veido. Nepersirenginėkite miegamajame kambaryje ir neneškite į jį vakare dėvėtų drabužių.

  • Patalynė

Patalynę skalbti ne žemesnėje kaip 60°C temperatūroje. Pagalvių užvalkalus keisti kiekvieną savaitę.

Kryžminės reakcijos tarp žiedadulkių ir maisto alergenų

Kryžminės reakcija, tai reakcija į tuos pačius alergenų komponentus , esančius teik žiedadulkėse, tiek maisto produktuose. Dažniausiai tai pasireiškia burnos alergijos sindromu. Pvz, esant jautrumui lazdyno žiedadulkėms ir suvalgius lazdyno riešutą, graužia burną, gali išberti dilgėliniu bėrimu, atsirasti staigi sloga arba dusimas.

Kryžminės reakcijos pateiktos lentelėje.

Žiedadulkės

Kryžminiai maisto alergenai

BERŽAS

Obuolys, kriaušė, slyvos, persikai, nektarinai, abrikosai, vyšnios, bananas, kivis, mango, papaja morkos, bulvė ( žalia), lateksas

LAZDYNAS

Lazdyno riešutai

PELYNAS/KIETIS

Salierai, anyžiai, karis, krapai, raudonieji pipirai, pipirai, kmynai, koriandras, lateksas, ramunėlės, gerberos, medetkos, saulėgrąžos saulėgrąžų chalva

AMBROZIJA ( Lietuvoje neauga)

Arbūzai, melionai, cukinija, agurkas, patisonas

BALANDA

Burokėliai, špinatai

ŽOLIŲ ŽIEDADULKĖS

Kviečiai, rugiai, įvairių miltų/kruopų patiekalai, rūgštynės.

Kryžminių reakcijų lentelės

Kryžminės reakcijos
Kryžminės reakcijos pagal klinikinę svarbą

Alergeninių augalų lysvelė
berzasSpalv

Beržas

berzoZiedadulke

Beržo žedadulkė

lazdynas

Lazdynas

lazdynoZiedadulke

Lazdyno žiedadulkė

motiejukai

Motiejukai

motiejukoZiedadulke

Motiejuko žiedadulkė

migle

Miglė

sunazole

Šunažolė

varputis

Varputis

dirse

Dirsė

kietis

Kietis

balanda

Balanda